 |
Nzem ezt a klasszikus musicalt, ami telt hzakat vonzott mindentt a vilgon, s szintn szlva nem rtem a siker titkt. Lehri dallamok, nagyoperett-feeling, mintha nem is egy rmmesben, hanem valamikor a boldog bkeidkben az Osztrk-Magyar Monarchiban, Sissy s Ferenc Jzsef korban volnnk.
A film zenje felett egyszeren nem tudok napirendre trni: tnyleg az az Andrew Lloyd Webber rta volna Az operahz fantomjt, aki a Macskkat s a Jzus Krisztus Szupersztrt is jegyzi? Persze a szndkot rteni vlem, az opera falai kztt jtszd zenedarab operai mfajokban csendl fel: a vgoperai rszletek, a balettkarral slyosbtott tncbettek s rik; a klnbz zenei mfajok azonban sehogy sem illeszkednek a szmomra leginkbb szinti pop benyomst kelt f motvumhoz, konkrtan szenvedek, mikor a vezrdallam vissza-visszatr.
s akkor magrl a rendezsrl mg nem ejtettnk szt – Gaston Leroux gtikus horrorjnak a lnyege az operanekes hsnnek (Christine) a rmiszt kllem, m zenei tehetsggel megldott fantom s a vonz megjelens Raoul kztti tiprdsa. A kt frfi az rnyk s a fny, a fekete s a fehr, a tudattalan s a szuperego, a szrnyeteg s a szp, az rdg s az angyal (s mg ragozhatnnk). Tt Joel Schumacher filmjben azonban nincs: a fantomot alakt Gerard Butler nemhogy nem ronda, de ami kikandikl belle az larc mgl az egyenesen szp, vetlytrsa, Patrick Wilson nylas szpfi mellette, nem rtem, a hsn mirt is tancstalan.
 |
Egyetlen remnyemet a kulcsjelentbe vetem – ha majd lekerl az larc, valsznleg a szvemhez kapok, s megrtem Christine-t (Emmy Rossum) – m, miutn minden elkpzelhet borzalomra felkszlk, kicsit csaldottan szemllem a maszkmesterek nagy mvt: az sszeaszott pirosas fl oldal, a kis kopaszsg csak nveli Butler csberejt.
A film jl indul pedig – az rversre bocstott operahzban vagyunk, ahol a jelenlvk krben hzzk magasba a hajdan tragdit okoz leszakadt kristlycsillrt. Ahogy a robosztus lmpatest egyre feljebb emelkedik, a fekete-fehr kp sznesbe vlt, s elkezddik a trtnet. Az tletes kezdst azonban kzhelyes megoldsok s Butlert leszmtva nem tlzottan meggyz sznszi alaktsok kvetik.
Prblom fanyalgsomat mg magam eltt is menteni, s azzal magyarzni, hogy elszr tallkoztam a vilghr musicellel, de aztn eszembe jut, hogy a Chicagt is akkor hallottam-lttam elszr, amikor a filmvltozat a mozikba kerlt, mgis maradand lmnyt jelentett. A hiba taln nem az n kszlkemben volt.
|